A Delphoi jósda méltán híres felirata, melyről a legtöbb ember már gyermekkorában hall, de felnőtté válik mire felismeri az igazi értelmét: „Ismerd meg önmagad!”
S bár Apollón e világos és egyértelmű megfogalmazása évezredek óta ismert, sőt: közismert az emberek számára, mégis, hajlamosak vagyunk elbagatellizálni ezt a kérdéskört.
Nagyon sokan gondolkodnak úgy, hogy ismerik magukat kívül-belül, tisztában vannak saját motivációikkal, értékrendjükkel, s mindent tudnak önmagukról. Mégis: elég egy kisebb csalódás, egy rossz élmény, egy felbukkanó emlék, hogy a személyiség „megboruljon”, s bizony, egy-egy ilyen összeomlás után nem biztos, hogy könnyen talpra tudunk állni.
Mire jó az önismeret?
Hogy amennyire csak lehet, képet kapjunk önmagunk legmélyebb rétegeiről, feltárni azokat a belső, ismeretlen területeket, amelyek befolyásolják életünket nap, mint nap, s amelyek olyan mélyen gyökerező hiteket és identitásszeleteket tartalmaznak, amelyek feltárásával, s esetleges megváltoztatásával gyökeresen megváltozhat az életünk is.
Miért, hogy sokan mégsem merik bevállalni?
Mert félnek a változástól. Azt hiszik, hogy a változás minden jót eltüntet eddigi életükből, ami csak volt. Pedig ez nem igaz. Ki mondta, hogy mindent meg kell változtatni? Ki tilthatja meg, hogy a kedvelt tulajdonságaidat, hiteidet megtartsd? Egyáltalán: kinek van joga ítélkezni feletted? Elárulom: senkinek. Merj változni, mert a változás jó. Mi több: a változás az egyetlen állandó, amivel életedben számolni kell és érdemes. Változtass ott, ahol akarod, úgy, ahogy akarod. Hisz ez a te életed, a te személyiséged, nem igaz? Nos, itt is beigazolódik a mondás: én csak az ajtót mutatom meg, de belépned Neked kell.
Miért szükséges a vezetői önismeret?
Könnyű magunkat abban az illúzióban ringatni, hogy ismerjük az embereinket, de ez nem igaz. Szeretnénk ismerni, vagy ismerni véljük, az rendben van, de hogy ismernénk, az nagyon nagy túlzás. Hisz magunkat sem ismerjük.
A cég jólétének, fejlődésének csak a vezhető jóléte és fejlődése szab határt. Sok esetben, mikor tanácsadónak felkérnek cégvezetők, abba futunk bele, hogy nem a céggel, vagy a stratégiával kell első körben foglalkoznunk, hanem azzal, hogy a vezető határait kitágítsuk, s ahogy ő dolgozik önmagán és fejlődik, úgy fejlődik quasi magától a cég is. Érdekes utazás ez, csak ajánlani tudom minden cégvezető társamnak.
Ha szeretne egy kötetlen beszélgetés során betekintést nyerni az önismeret által nyújtott lehetőségekbe, ne habozzon, keressen fel!
Kapcsolat
Pontosítani szeretné, mire jó egy cégvezetőnek az önismeret?
Keressen bizalommal elérhetőségeimen!
Kapcsolódó bejegyzések
Ha olvasnál még az adott témakörben, ezeket ajánlom